Kapak Resmi
11     |     0

Journal Contact

Journal phone:
Journal email:
Journal postage adress:

DERGİ SCHOLARONE SİSTEMİ KULLANMAKTADIR. MAKALE GÖNDERMEK İÇİN TIKLAYINIZ

İstanbul üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Dergisi, 1914’te kurulan ve Türkiye’de sosyolojinin bilimsel disiplin olarak gelişmesine önemli katkılar sağlayan İstanbul üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü bünyesinde yayımlanmaktadır. İstanbul üniversitesi Sosyoloji Dergisi, İstanbul üniversitesi Edebiyat Fakültesi ve Sosyoloji Bölümü geleneklerinden beslenmekte ve bu kurumlarda oluşan birikimin yeni bakışla ve ürünlerle sürdürülmesini önemsemektedir.

İlk sayısı 1917 yılında basılan ve Türkçedeki ilk sosyoloji dergisi olan İstanbul üniversitesi Sosyoloji Dergisi, halihazırda yılda iki kez (Haziran ve Aralık) yayımlanan hakemli akademik bir dergidir.

İstanbul üniversitesi Sosyoloji Dergisi, yaklaşık 100 yıllık yayın döneminde Türkiye’de sosyoloji disiplinini şekillendiren tartışmalara kaynaklık eden akademik standardı yüksek kuramsal ve uygulamalı araştırmalar yayınlayarak sosyoloji alanının öncü ve önemli dergilerinden birisi olmuştur.

İstanbul üniversitesi Sosyoloji Dergisi, sosyoloji alanında çalışan akademisyenlerin yanı sıra, antropoloji, istatistik, ekonomi, eğitim, tarih, siyaset bilimi gibi diğer sosyal bilim alanlarında çalışan bilim adamlarının sosyolojik perspektiften hazırlanmış katkılarına da açıktır. Dergi ayrıca değerlendirme yazıları, konferans, sempozyum ve atölye raporlarına da yer vermektedir. Dergide ayrıca belli konulara ayrılmış periyodik özel sayılar da yayınlanmaktadır.


Editor Board

Ismail Coskun;sosyolojidergi@istanbul.edu.tr ; Balabanağa Mh. Ordu Cd. No:6 Beyazıt Fatih 34459 İstanbul Türkiye

Journal Information
  • ISSN: 1304-2998
  • e-ISSN: 2667-6931
  • Period: Array
  • Start: 1941
  • Publisher: İstanbul üniversitesi
  • Country: Libyan Arab Jamahiriya